Підпірні стінки в ландшафті Підпірні стінки є оригінальним елементом ландшафтного дизайну. Використовуються вони, як правило, для запобігання сповзання ґрунту на схилах, біля водойм, на ділянках з нерівним рельєфом.


При купівлі земельної ділянки майбутній власник, як правило, вибирає більш рівний і стандартний. А даремно! Адже саме спочатку оригінальний, неповторний але своєї конфігурації ділянка дозволяє створити справжній шедевр ландшафтного оформлення.

Ландшафтний проект для території з перепадами висот більше півметра обов'язково передбачає влаштування терас, які зміцнюються підпірними стінками. Це красиво і функціонально,
оскільки дозволяє більш раціонально використовувати простір.

Але навіть ділянки з самим звичайним здавалося б, рельєфом абсолютно рівними не бувають - обов'язково є невеликий ухил в яку-небудь сторону. І таку незначну нерівність можна оформити так оригінально, що ця частина ваших володінь стане справжньою родзинкою ландшафту і гордістю перед друзями і сусідами.

Оформлення підпірної стіни

Підпірні стінки в ландшафті
В якості варіантів розгляньте, наприклад, пристрій невеликого водоспаду, якщо по ділянці протікає струмок, або бордюрної зеленої стіни уздовж забору, можна встановити підпірну стіну біля басейну - і красиво, і функціонально. Квіткові тераси будуть виглядати в нашому кліматі дуже по-південному - ось і можливість уявити, що ви знаходитесь не в Ленінградській області з примхливим кліматом Північно-Заходу, а, як мінімум, в околицях Сочі. Безумовно, вас порадує власний водойма з декоративним містком через нього. Береги, викладені валунами і справжньою морською галькою, порадують око навіть самого вибагливого з членів сім'ї.

На терасах будуть чудово себе відчувати і кущі, і дерева, і навіть класичний англійський газон. Віз праці там можна розбити розкішні клумби з різними як по колірній палітрі, так і по висоті рослинами. Підпірні стінки незамінні на ділянках з високим заляганням ґрунтових вод, де в природному ландшафті складно виростити декоративні або плодові дерева - їх коріння відмокають. У цьому випадку невеликі штучні тераси дозволяють підняти грунт і позбавити дерева від негативного впливу вологи. Отже, господарі зможуть не обмежувати себе у виборі рослин для саду.

Підпірну стінку можна об'єднати з цокольним поверхом будинку, що дозволить надати будові оригінальний архітектурний вигляд і найбільш ефективно вписати його у навколишній ландшафт. Краще, якщо сама стінка буде криволінійної - так вона не буде виглядати чужорідним тілом в навколишньому просторі, крім того, така конструкція більш міцна, ніж пряма.

Особливості пристрою

Підпірні стінки виготовляють з різних матеріалів: цегли, бетону, дерева, металу. Вибір залежить від задуму ландшафтного архітектора або побажань господарів. Як правило, середня висота підпірної конструкції в межах метра, більш високі стіни роблять для зміцнення берегів біля водойм або ярів. Віз фундаменту можна звести конструкцію до 1,5 м, для більш високих споруд буде потрібно пристрій фундаменту, особливо при використанні важких будівельних матеріалів: цегли, каменю або бетону. При цьому фундамент повинен бути сантиметрів на 20 ширше самої стіни - для більшої стійкості.

Підпірні стінки в ландшафті
Дуже велике значення для довговічності конструкції буде мати правильне пристрій дренажу. В невисокій стіні досить фільтраційних отворів в нижній її частині, при цьому для кращого видалення води біля самої стіни можна засипати шар щебеню або крупного гравію, а вже потім-грунт. Для великих за площею терас (або на глинистих грунтах) необхідно пристрій підземної дренажної системи з відведенням води в дренажний колодязь.

На перший погляд, абсолютно невідповідний для оформлення і прикраси ландшафту сірий сумний бетон можна перетворити до невпізнання, якщо облицювати стіну будь-яким декоративним матеріалом. Монолітна бетонна стінка виготовляється на місці за допомогою спеціальних опалубок, всередину яких заливається бетонний розчин.

Використання пустотілих або цільних бетонних блоків в стіні здатне змінити візуальне сприйняття конструкцією зробити її більш повітряної, особливо в тому випадку, коли вона достатньо велика.

Камінь, натуральний або штучний, буде дуже гідно виглядати навіть на невеликій ділянці, надаючи йому неповторний стиль, який максимально наближений до природного природного ландшафту, і створює відчуття надійності і фундаментальність.

Частіше дня цих цілей використовується граніт, сланець, вапняк, піщаник, доломіт або звичайні валуни. Камені укладають один на одного, скріплюючи розчином, або без нього, просто заповнюючи пустоти землею. Звичайно, підпірна стіна, викладена камінням на цементному розчині, більш міцна і надійніше буде утримувати ґрунт. Але використання в стіні сухих каменів, пересипаними грунтом між ними, більш декоративно, так як в ніші можна висадити квітучі або виткі рослини, ось тільки підпірна стіна, влаштована таким чином, не повинна бути вище метра, так як може не витримати тиску великого об'єму ґрунту. Для більшої надійності конструкції з каменю стіну роблять з невеликим ухилом всередину.

Якщо в ландшафтному оформленні ділянки активно використовується штучний камінь (доріжки, барбекю, контейнери для квітів), то логічним буде застосування його і для влаштування підпірної стінки.

Природно впишуться в будь-який ландшафт підпірні стінки з дерева. Вони, звичайно, менш довговічні, але якщо використовувати більш міцні породи деревини і обробити матеріал сучасними антисептиками, то стінки прослужать досить довго. По крайней мере, до тих пір, поки ви не захочете внести якісь зміни в оформлення своєї ділянки.

Поряд з цегляним будинком логічно взяти цеглу для пристрою стін терас. Але необхідно вибирати якісний матеріал (нехай навіть і різного розміру, що додасть стіні додаткову декоративність) та професійного каменяра для проведення робіт, інакше спорудження ризикує бути недовговічним.

Спочатку план

Підпірні стінки в ландшафті
Підпірна стінка може використовуватися для вирішення різних завдань і від цього залежить і її конфігурація, і вибір матеріалу. Зводити це не декоративне, а складна інженерна споруда па своїй ділянці краще з допомогою фахівців, які зроблять точні розрахунки, заміри та здійснять якісний монтаж.

Ще на етапі планування і проектування підпірних стінок необхідно продумати пристрій сходів або декількох ступенів(якщо стьопа невисока) для зручного переходу між терасами або з одного рівня на інший. Також слід враховувати місце розташування сторін світла - не стоїть на південній стороні ділянки влаштовувати високу і довгу підпірну стіну, яка затінить всі посадки, що знаходяться за нею, що, безумовно, негативно позначиться на їх розвиток і декоративності.

пристрій терас, які зміцнюються підпірними стінками. Це красиво і функціонально,
оскільки дозволяє більш раціонально використовувати простір.

Але навіть ділянки з самим звичайним здавалося б, рельєфом абсолютно рівними не бувають - обов'язково є невеликий ухил в яку-небудь сторону. І таку незначну нерівність можна оформити так оригінально, що ця частина ваших володінь стане справжньою родзинкою ландшафту і гордістю перед друзями і сусідами.

Оформлення підпірної стіни

В якості варіантів розгляньте, наприклад, пристрій невеликого водоспаду, якщо по ділянці протікає струмок, або бордюрної зеленої стьопи уздовж забору, можна встановити підпірну стіну біля
басейну - і красиво, і функціонально. Квіткові тераси будуть виглядати в нашому кліматі дуже по-південному

- ось і можливість уявити, що ви знаходитесь не в Ленінградській області з примхливим кліматом Північно-Заходу, а, як мінімум, в околицях Сочі. Безумовно, вас порадує власний водойма з декоративним містком через нього. Береги, викладені валунами і справжньою морською галькою, порадують око навіть самого вибагливого з членів сім'ї.

На терасах будуть чудово себе відчувати і кущі, і дерева, і навіть класичний англійський газон. Віз праці там можна розбити розкішні клумби з різними як по колірній палітрі, так і по висоті рослинами.

Аріна Вольська
За матеріалами журналу "Землевласник північно - заходу. Заміське будівництво"